ЈОУ Библиотека „Феткин“ Кавадарци

Facebook страна Календар на настани Прашај го библиотекарот! Нашата локација
 
Home
Добредојдовте на веб сајтот на ЈОУ Библиотека „Феткин“ Кавадарци
Работилница на тема 8ми Март PDF Печати Е-пошта
среда, 14 март 2012 23:34

По повод 8ми Март, денот на жената, ЈОУ Библиотека „Феткин“ – Кавадарци, организираше работилница на тема 8ми Март, заедно со учениците од IV одделение од ООУ “Тоде Хаџи-Тефов“ од Кавадарци.

Rabotilnica_8mi_Mart_2

Последно освежено на среда, 14 март 2012 23:42
Повеќе...
 
Изложба по повод празникот Св.Трифун PDF Печати Е-пошта
понеделник, 13 февруари 2012 20:06

По повод празникот Св.Трифун, за кој се верува дека е заштитник на лозовите насади и другите посеви, од поплави и други штеточини, празник кој го слават сите православни верници, Библиотеката „Феткин“ - Кавадарци, организира изложба на литература од областа на лозарството, овоштарството како и општо за земјоделството.

 izlozba_sv_trifun_2

Последно освежено на петок, 17 февруари 2012 20:18
Повеќе...
 
Проекција на цртан филм „Алиса во земјата на чудата“ PDF Печати Е-пошта
петок, 27 јануари 2012 20:12

По повод 180 години од раѓањето на Луис Карол, автор на детската книга ,,Алиса во земјата на чудата,, , Библиотеката ,,Феткин,, - Кавадарци заедно со Градоначалникот и Советот на општина Кавадарци организираат проекција на цртан филм, по истоимената книга, на 27ми јануари во 12 и 13 часот во големата сала на Домот на културата ,,Иван Мазов – Климе,, .

slika_alisa_vo_zemjata_na_cudata

Луис Карол е псвдоним од Чарлс Лудвиг Доџсон. Роден е 1832 година во англискиот град Дерсбери. Тој е познат англиски писател и математичар, чии две приказни за патувањето на ,,Алиса во земјата на чудата,, станаа класици во детската книжевност. Луис Карол своето образование го стекнал на Оксфорд каде предавал математика од 1855 до 1881 година. Станал свештеник 1861 год. Четири години покасно детските приказни кој и ги раскажувал на Алиса Мидл, ќерката на неговиот декан на колеџот, се објавени под насловот ,,Алиса во земјата на чудата,, и веднаш постигнале значаен успех. Продолжетокот на оваа приказна ,,Лов на огледало,, објавен е 1872 година и бил еднакво популарен.

Ч.Л.Доџсон пишувал и хумористични стихови, а има напишано и неколку математички дела.

 
На сите пријатели и корисници на нашите услуги, Библиотеката „Феткин“ Ви посакува... PDF Печати Е-пошта
сабота, 31 декември 2011 14:52
Novogodisna_cestitka
Последно освежено на сабота, 31 декември 2011 14:56
 
Историјат за библиотеката PDF Печати Е-пошта

a_logo_Fetkin

Корените на библиотекарството на подрачјето на општина Кавадарци ги наоѓаме во манастирите кои се во непосредна близина на општината. Се до првата половина на XIX век црквите и манастирите се главни културно-просветни жаришта во Македонија.

Првото читалиште е формирано 1870 година во Ваташа. Откриени се околу 10 ракописи на досега непознат македонски книжевник, свештеникот Глигор Хаџи-Орданов од Ваташа кои потекнуваат од XIX век.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 11 12 13 14 15 16 17 18 Следно > Крај >>

Страница 17 од 18

Корисни податоци

Препорачани книги

 • Грешница - Весна Радусиновиќ
 • Венецијанското предавство - Стив Бери
 • Роберт Ладлам-Московски вектор
Previous Next

Препорачани детски книги

 • Супердевојче-Томе Арсовски
 • Чудна случка во ноќта-Марк Хадон
 • Јулски дневник-Бошко Смаќоски
 • Девојчето од шестата месечина - Муни Вичер
 • Чудна случка во ноќта- Марк Хадон
Previous Next

Виртуелна библиотека на Македонија

Банер

Работно време

понеделник 08:30 - 19:00
вторник 08:30 - 19:00
среда 08:30 - 19:00
четврток 08:30 - 19:00
петок 08:30 - 19:00
сабота /
недела /

Библиотека Феткин на Facebook

Facebook Image

Најчитани книги

 • Девојката која играше со оган - Стиг Ларсон
 • Девојката што го урна осилото - Стиг Ларсон
 • кристин каст-избрана
 • мерилин кеј-далеку од очи далеку од срце
 • Ден Браун-Ангели и демони
 • Девојката со тетоважа на змеј - Стиг Ларсон
 • Џеноф Пам-Сопругата надипломатот
Previous Next

Најчитани детски книги

 • Ривали - Синди Џефрис
 • Девојчето од шестата месечина - Муни Вичер
 • Хари Потер и полукрвниот принц - Џ. К. Раулинг
 • Тајни амбиции- Синди Џефрис
 • Посегнете по ѕвездите
 • Нина и клетвата на пернатата змија - Муни Вичер
 • Новородена ѕвезда-Синди Џефрис
Previous Next

Моментално активни корисници

Има 17 гости присутен/ни

[+]
 • Increase font size
 • Decrease font size
 • Default font size
 • default color
 • blue color
 • green color