ЈОУ Библиотека „Феткин“ Кавадарци

Facebook страна Instagram Прашај го библиотекарот! Нашата локација
 
Home
Добредојдовте на веб сајтот на ЈОУ Библиотека „Феткин“ Кавадарци
Одбележување на Меѓународниот ден на мајчиниот јазик PDF Печати Е-пошта
петок, 21 февруари 2020 17:01

На 21.02.2020 во просториите на Библиотека „Феткин“ Кавадарци се одбележа Меѓународниот ден на мајчиниот јазик. Во соработка со ООУ „Тоде Хаџи Тефов“ Кавадарци беше изведена драматизација на народната анегдота „Итар Пејо и алвата“ од учениците од деветто одделение под менторство на наставничката Олгица Младеновска.

87567800 3013330255397349 3565602027172003840 o

87060309 3013330785397296 4256492721264394240 o

Последно освежено на понеделник, 24 февруари 2020 12:08
Повеќе...
 
Пехарот за „Свети Трифун“ за најдобрите поети PDF Печати Е-пошта
вторник, 11 февруари 2020 15:37

Во вторникот, на 11 февруари 2020, во Галеријата при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ се оддржа поетскиот настан “Пехарот на Свети Трифун“. Настанот беше по повод конкурсот за најдобра необјавена поетска творба посветена на празниците Свети Трифун и Свети Валентин на тема “Еден ден, а две слави“ и беа доделени наградите за најдобрите творби. Наградите се доделувааа во две возрасни категории: Прва од 13 до 19 години и Втора над 19 години. Во првата категорија наградите ги добија: 1 место - Марија В‘чкова; 2 место - Љупче Лалков и 3 место - Надица Коцева. Во втората категорија наградите ги добија: 1 место - Љупчо Атанасов; 2 место - Ангел Јанев и 3 место - Љиљана Атанасова. Гран при за најдобра песна освои Тодорка Андова. Настанот музички го збогати групата “Акустико“ од Кавадарци. “Пехарот на Свети трифун“ е во организација на Дом на култура “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци и Библиотека “Феткин“ Кавадарци.

84894212 2989126944484347 7998441531469987840 o

84682605 2989127094484332 6089429865201664000 o

Повеќе...
 
Читање на приказни во библиотеката PDF Печати Е-пошта
петок, 31 јануари 2020 18:16

83915111 2970176149712760 7689946644917256192 o

84081096 2970175889712786 2379881979039449088 o

Последно освежено на среда, 05 февруари 2020 02:20
Повеќе...
 
Практичен час: Влијанието на библиотеката во општествениот развој PDF Печати Е-пошта
четврток, 30 јануари 2020 17:10

На 30.01.2020 во просториите на Библиотека Феткин Кавадарци се одржа практичен час со ученици од петто одделение од ООУ Тошо Велков - Пепето Кавадарци. На овој час учениците беа запознати со функционирањето на библиотеката и нејзиното значење за развојот на децата и општеството во целина.

83915096 2961921517204890 1455919206682853376 o

83803814 2961921383871570 9078372562257313792 o

Последно освежено на среда, 05 февруари 2020 02:15
Повеќе...
 
Литературен конкурс за поетски творби „Еден ден,а две слави!“ PDF Печати Е-пошта
петок, 24 јануари 2020 18:01

По повод Свети Трифун и Свети Валентин, ЈОУ Библиотека Феткин и Дом на Култура „Иван Мазов-Климе“, распишуваат литературен конкурс за поетски творби со наслов :
„Еден ден,а две слави!“
Кокурсот е со натпреварувачки карактер и учесниците се натпреваруваат во две категории.
- тинејџери од 13 до 19 години
- возрасни од 19 до ...
Учесниците свите творби да ги достават во Библиотеката „Феткин“ до 05.02.2020 година, под шифра и телефонски број. Резултатите од конкурсот и наградените творби ќе бидат објавени на 11.02.2020 година во 19 часот во холот на Домот на Културата „Иван Мазов-Климе“- Кавадарци.

82932543 2947135972016778 2401280970691969024 n

Последно освежено на понеделник, 27 јануари 2020 18:03
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 2 од 23

Корисни податоци

Препорачани книги

 • Грешница - Весна Радусиновиќ
 • Роберт Ладлам-Московски вектор
 • Венецијанското предавство - Стив Бери
Previous Next

Препорачани детски книги

 • Девојчето од шестата месечина - Муни Вичер
 • Чудна случка во ноќта- Марк Хадон
 • Јулски дневник-Бошко Смаќоски
 • Чудна случка во ноќта-Марк Хадон
 • Супердевојче-Томе Арсовски
Previous Next

Виртуелна библиотека на Македонија

Банер

Работно време

понеделник 08:30 - 19:00
вторник 08:30 - 19:00
среда 08:30 - 19:00
четврток 08:30 - 19:00
петок 08:30 - 19:00
сабота /
недела /

Библиотека Феткин на Facebook

Facebook Image

Најчитани книги

 • Девојката која играше со оган - Стиг Ларсон
 • Девојката со тетоважа на змеј - Стиг Ларсон
 • кристин каст-избрана
 • Џеноф Пам-Сопругата надипломатот
 • мерилин кеј-далеку од очи далеку од срце
 • Девојката што го урна осилото - Стиг Ларсон
 • Ден Браун-Ангели и демони
Previous Next

Најчитани детски книги

 • Девојчето од шестата месечина - Муни Вичер
 • Нина и клетвата на пернатата змија - Муни Вичер
 • Тајни амбиции- Синди Џефрис
 • Новородена ѕвезда-Синди Џефрис
 • Хари Потер и полукрвниот принц - Џ. К. Раулинг
 • Посегнете по ѕвездите
 • Ривали - Синди Џефрис
Previous Next

Моментално активни корисници

Има 7 гости присутен/ни

[+]
 • Increase font size
 • Decrease font size
 • Default font size
 • default color
 • blue color
 • green color