Новости и соопштенија

На 29 јуни 1900 година, во Лион е роден францускиот писател Антоан де Сент-Егзипери

На 29 јуни 1900 година, во Лион е роден францускиот писател Антоан де Сент-Егзипери

Во 1929 година, тој го објави своето прво дело „Авијатичарот“. „Малиот принц“ е неговото најпознато книжевно достигнување. Тоа е дел од лектирните изданија кај нас, книга за деца, но и за возрасни . Тој го објави „Малиот принц“ во 1943 година. Во спомен на Антоан де...

read more
Наградата стигна во вистинските раце

Наградата стигна во вистинските раце

Конечно наградата стигна во вистинските раце. Ученичката Софија Ставрова од подрачното училиште во с. Курија, освои второ место на литературниот конкурс по повод 8 Март. Софија од оправдани причини не можеше да присуствува на доделувањето на наградите, па затоа денес...

read more
Во чест на Св. Кирил и Методиј

Во чест на Св. Кирил и Методиј

Во предвечерието на Денот на сесловенските просветители на сите просветни работници им го Честитаме 24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј. Денот на сесловенските просветители е ден кога им оддаваме почит на двајцата солунски браќа – Светите...

read more
Роденден на Пипи Долгиот Чорап

Роденден на Пипи Долгиот Чорап

Швеѓаните денес го слават 75-от роденден на најпознатиот имагинарен лик кој потекнува од нивната земја. Зошто Пипи Долгиот Чорап е една од најчитаните детски книги досега и е инспирација за толку многу генерации ширум светот? Тоа се случило во Шведска во 1941 година...

read more
23-ти април Светски ден на книгата и авторските права

23-ти април Светски ден на книгата и авторските права

Светот денеска (23 април) како симболичен датум во светската книжевност го одбележува Светскиот ден на книгата и авторското право, а во чест на двајцата великани на светската книжевност Вилјам Шекспир и Мугуел де Сервантес кои со своите дела го задолжија човештвото....

read more
Резултати од литературниот конкурс по повод празникот на жената 8-ми Март со наслов “Среќен празник драга моја…”

Резултати од литературниот конкурс по повод празникот на жената 8-ми Март со наслов “Среќен празник драга моја…”

Резултати од литературниот конкурс по повод празникот на жената 8-ми Март со наслов "Среќен празник драга моја..." Во категорија ученици од 2-ро до 5-то одд. наградени се :Прво место Петар Петков V а одд. ОУ "Гоце Делчев"КавадарциВторо место Софија Ставрова III одд....

read more

Контакт

043/413-099
fetkinkav@t-home.mk

 Директор, Весна Гркова

Адреса

7-ми Септември, бр.1
Кавадарци
1430
Р.С. Македонија
Локација

Работно време

Понеделник   08:30 - 19:00
Вторник           08:30 - 19:00
Среда               08:30 - 19:00
Четврток         08:30 - 19:00
Петок               08:30 - 19:00
Сабота              /
Недела             /

 

Следете не